Historie společnosti KUZMA

Společnost Kuzma Ltd začala s výrobou v roce 1982. Zájem o hudbu v kombinaci se vzděláním v oblasti strojního inženýrství a zkušenostmi s akustickými měniči vedl jejího zakladatele Franca Kuzmu k zájmu o produkci vysoce kvalitních přehrávacích zařízení. Prvním produktem byl gramofon základní konstrukce s klasickým řemínkovým pohonem a důrazem na snadné použití. Byl pojmenován STABI.

Tento gramofon byl brzy nahrazen dalším modelem STABI 2, který však byl mezinárodně představen pod označením STABI. Současně byla dokončena práce na prvním transmisním rameni, jenž bylo pojmenováno STOGI, ve slovinštině zkráceně "tuhost". Oba produkty brzy ovládly domácí trh kvůli jejich výkonu i vzhledu.

Na mezinárodní scéně se Stabi a Stogi objevily jako první v Německu a ve Velké Británii. Ramínko Stogi bylo testováno britským časopisem Hi-Fi News a RR. Výnikající recenze z pera Martina Colomse v roce 1985 způsobila, že si názvy Kuzma a Stogi získaly pozornost celého audiofilského světa. O rok později dosáhl gramofon Stabi mezinárodního uznání, nedlouho poté přišla společnost s elektronickým napájecím zdrojem s quarcovým stabilizátorem. V nabídce posléze přibylo další gramofonové ramínko, Stogi reference, které zahrnovalo kromě tvaru kónického tubusu také další vylepšení designu. Produkty společnosti Kuzma si získlaly celosvětovou pozornost hlavně díky velmi příznivým testům a recenzím. Produkty vyvinuté s vylepšenými ložisky ramínek, modifikovanými ložisky motoru, vylepšenými díly, tlumením, zapojením atd.

V roce 1990 byl představen gramofon Stabi Reference, který se výrazně lišil od svého předchůdce. Měl sendvičovou konstrukci z hliníku a akrylu pro svou základnu, subchassis i talíř. Obsahuje unikátní silikonově tlumený pružinový systém, dva motory a umožňuje snadné seřízení závěsu. To vše, spolu s ramínkem Stogi reference, bylo brzy považováno za jeden z nejlepších dostupných systémů pro přehrávání vinylů a je v současné době využíván producenty high-endové techniky, jakož i výrobci hudebních nosičů. V roce 1997 začala práce na konstrukci nového gramofonu, který obsahuje všechny základní prvky nezbytné pro vysoce kvalitní a nekompromisní gramofon, zbavený však všech nevýznamných částí. Výsledkem byl Kuzma Stabi S, minimalistický gramofon s jednoduchým, čistě funkčním designem, který mezi audio komunitou vyvolal velký zájem. V podobném konceptu pokračoval Kuzma Stogi S s ramínkem typu unipivot, který následoval o rok později. Oba modely vytvářejí vysoce stabilní platformu pro gramofonové přenosky a lze je srovnávat i s cenově mnohem dražšími systémy. Tento názor potvrzují recenze po celém světě.

V roce 1999 byl představen a přidán do sortimentu výrobků Kuzma gramofon Stabi XL. Když byl poprvé představen na londýnském Hi-Fi Show, vzbudil obrovský zájem díky svému designu, zvuku, vzhledu, snadnosti použití a zejména pro způsob úpravy VTA.

V roce 2004 jsme intenzivně usilovali o vytvoření nejlepšího možného gramofonového ramínka a představili jsme ramínko s tangenciálním vzduchovým ložiskem s označením Air Line. Velký důraz byl opět kladen na konstrukční tuhost a tuhé vzduchové ložisko, které vydrží tlak až 20 kg a stále udržuje nulové tření. Většina vzduchových ložisek není dost tuhá, čímž se nevytváří stabilní platforma pro přenosku, aby přehrávala to, co je v drážce.

V rámci toho, co jsme se s Air Line naučili, jsme se v roce 2008 rozhodli, že se pokusíme vytvořit otočnou přenosku na základě našich nových unikátních čtyř ložisek, které poskytují tuhost, stabilitu a velmi nízké tření, umožňující přizpůsobení všech parametrů, včetně dvojitého tlumení a odnímatelné hlavy, jako též s jedinečným VTA. Toto ramínko jsme nazvali 4Point a dosáhli jsme již nyní kultovního statusu.

V roce 2009 jsme uvedli 12 palcové ramínko s názvem Stogi S 12 a Stogi Ref 313. Ale aby bylo možno zafixovat 12-ti palcové ramínko ve standartní 9-ti palcové pozici, představili jsme ramínka s VTA věží s názvem Stogi S 12 VTA a Stogi Ref 313 VTA.

V roce 2009 jsme též představili lepší napájecí zdroje pro naše gramofony. Základní změnou je skutečnost, že sínusová vlna potřebná pro ovládání motorů se střídavých proudem je počítačem generovaná, což nám dává čistější sinusové vlnění a sofistikovanější regulaci a nastavení rychlosti.

S vylepšením v podobě nových napájecích zdrojů se z PS Stabi Ref a Stabi XL stávají Stabi Ref 2 a Stabi XL 2. Současně má napájecí zdroj XL2 4 výstupy motoru umožňující používat 4 motory se 4 řemínky, které dávají Stabi XL 2 hladší a tuhší pohon na talíř, zvyšujíc navíc jeho výkon.

V roce 2012 jsme představili nový gramofon s názvem Stabi M, který se na první pohled jeví jako klasický gramofon s víkem umožňující použití i 12-ti palcového ramínka. Uvnitř je trojité tlumení zavěšení s motorem stejnosměrného proudu a vlastní unikátní plastový řemínek. Většina gramofonu je zhotovena z různých hliníkových částí sestavených dohromady tak, aby zajistila co nejvyšší tuhost a tlumení.