Na začátku...

V raných 90. letech začal Richard Lord experimentovat s basy. Chtěl dosáhnout perfektního zvuku basů ve své poslechové místnosti, nicméně za použití klasických reproduktorů se mu to nepovedlo. Celou dobu čekal něco víc. Nejlepší velké reprosoustavy zněly dunivě, ty nejlepší malé reproduktory zas nebyly schopny reprodukovat hluboké basy. Tušil, že musí použít speciální basovou reprosoustavu. Ovšem ne ledajakou basovou reprosoustavu.

AUDIOFILOVÉ PŘI HONBĚ ZA IDEÁLNÍM ZVUKEM

...ať už u domácího kina, nebo u dvoukanálových sestav, vyžadují od subwooferu víc než jen hřmící basy. Subwoofer se musí nepostřehnutelně integrovat s ostatními reproduktory systému a otevřít tak celou zvukovou scénu. A to je ten důvod, proč děláme subwoofery. To je všechno. Nic víc. Žádné rozptylování. Nic neodvrátí naši pozornost.

DĚLÁME TO, PROTOŽE MILUJEME ZVUK.

Jsme přesvědčeni, že zvuk může zapůsobit na lidi mnohem silněji než ostatní smysly. Když se hluboké, a zároveň čisté a perfektně načasované basy nepostřehnutelně sloučí se zbytkem systému, otevírá se celý svět zvuků. Zvuková scéna roste do šířky a emoce skryté v písni nebo notovém zápisu se přes ní přelévají.

...Inovace

V té době se „subwoofery“ používaly výhradně v PA a studiových systémech. Jejich komerční verze byly odborníky v oblasti Hi-Fi stále odmítány. Jako audiofil, Richard Lord objevil potřebu nového druhu sub-basových systémů, které by byly navrženy a sestaveny podle audiofilních standardů. Systémů, které by se neutrálně sladily s každým audio systémem v každém prostoru a přednesly nízké frekvence čistě a zcela věrně nahrávce. Aby dosáhl požadovaného optimálního výkonu, musel zvolit odpovídající basový měnič a integrovaný zesilovač. Zanedlouho poté se na trhu objevily první sub-basové systémy REL. „Prakticky od samého začátku měly výrobky REL ve světě subwooferů stejnou prestiž jako „superauta“ v automobilovém průmyslu.“ Kulwinder Singh Rai T3 Magazine